Registeren Inloggen

Een robotje dat helpt? Futuristisch of eng? Welnee, de medicijndispenser, die een seintje geeft bij de baxterrol is er zo een

Angst voor robotisering in de zorg? Niks om u druk om te maken. Het is er allang, al minstens 10 jaar. En het werkt. Voorbeeldje? De medicijnendispenser die u een seintje geeft om uw medicijnen in te nemen en een zakje van de baxterrol af te scheuren. Het is gewoon een robotje dat u helpt.

Baxterrol voorkomt fouten bij innemen van medicijnen

Veel mensen die dagelijks verschillende medicijnen moeten slikken, lopen het risico op fouten bij het innemen. Een handig hulpmiddel om dit te voorkomen is de baxterrol, ook wel medicijnrol genoemd. Dit hulpmiddel is al zeker 10 jaar in zwang. Deze bestaat uit een lange sliert plastic zakjes met een scheurlijntje tussenin. Elk zakje bevat de medicijnen, die iemand op een bepaald tijdstip moet innemen. Op elk zakje staat ook de naam van de patiënt aangegeven, het tijdstip van inname plus welke medicijnen er precies in zitten. Het is op dit punt dat een robot zou kunnen helpen als een herinnering om niet te vergeten de medicijnen in te nemen, waarover hieronder meer.

De baxterrol is vooral geschikt voor mensen die langdurig 4 of meer tabletten of capsules gebruiken en moeite hebben met overzicht, bijvoorbeeld bij cognitieve of motorische problemen. Ook mensen die vaak onderweg zijn, kunnen baat hebben bij de rol: ze nemen eenvoudig alleen de zakjes mee die ze die dag nodig hebben.

Voor- en nadelen van de baxterrol en een alternatief

De voordelen van de baxterrol zijn duidelijk: er is een verlaagde kans op fouten en het helpt enorm voor patiënten bij hun medicatietrouw. Bovendien kunnen zorgverleners zo beter controleren of de medicijnen wel zijn ingenomen en of dat op tijd is gebeurd.

Nadelen zijn er uiteraard ook. De rol kan namelijk alleen pillen en capsules bevatten. Zalfjes, inhalatiemedicatie of insuline moeten weer apart worden ingenomen. Ook is de rol minder handig bij plotselinge medicijnwijzigingen, als de dokter een nieuw recept voorschrijft. Dan moet tijdelijk naast de rol een extra medicijn worden ingenomen, wat natuurlijk weer fouten in de hand kan werken.

Een alternatief voor de rol is de gevulde weekcassette. Dat is een doos met vakjes voor elke dag van de week. De apotheek vult deze vakjes meestal al op met de medicatie. Dit systeem is visueel heel overzichtelijk. De doos is ideaal voor patiënten die moeite hebben met de rol te gebruiken.

Dispenser als ‘robotje in huis’

Een kind doet de was met zo’n baxterrol, zou u denken. Maar die aanname is buiten de hulpbehoevendheid en het stressniveau van sommige patiënten gerekend. Soms is toch echt wat hulp nodig, bijvoorbeeld een verzorger die even langskomt en zegt wanneer iemand zijn medicijnen moet innemen. Los van het niet te veronachtzamen sociale aspect, is dit best een kostbare handeling voor iets dat – de reistijden niet meegerekend – maar 10 minuten duurt. Zou een robotje misschien deze taak op zich kunnen nemen?

Technologische ondersteuning bij medicatiegebruik klinkt futuristisch, maar is al realiteit. Zo is er de medicijndispenser. Dit apparaatje bevat een baxterrol en geeft een geluids- of lichtsignaal af wanneer het tijd is om een zakje te openen en de medicijnen in te nemen. De gebruiker drukt op een knop en het juiste zakje rolt eruit. Via een internetverbinding kunnen zorgverleners op afstand zien of het zakje daadwerkelijk is gepakt. Zo niet, dan kunnen ze contact opnemen of alsnog even langskomen.

Robotisering, maar wel met wenperiode voor gebruikers

Denkt u nu: “Robots dat nooit!” Bedenk dan dat de medicijndispenser eigenlijk net zo werkt als uw wekker die u zet om ’s ochtends op tijd wakker te worden, of de kookwekker die u waarschuwt dat de aardappelen zijn gekookt. Er is een wenperiode van 1 à 2 weken, waarin een zorgmedewerker helpt bij het oefenen. Deze begeleiding is cruciaal, zeker bij bijvoorbeeld mensen met dementie.

De combinatie van een baxterrol en een dispenser maakt zelfstandig medicatiegebruik stukken eenvoudiger, veiliger en het stimuleert de zelfredzaamheid van de patiënt. Het is een mooi concreet voorbeeld van hoe ‘robotisering’ in de zorg heel praktisch en mensgericht kan zijn. Dat seintje voor medicijngebruik kan trouwens ook komen via een smartwatch. U ziet dat u geen angst voor een robot hoeft te hebben. Deze toepassing is alweer enige tijd met succes in gebruik.

(Bron: Apotheek.nl, Nationale Apotheek, Vilans Hulpmiddelenwijzer, Zorg voor Beter, Zilveren Kruis. Foto: Shutterstock)

 

Geef een reactie