Theo Gommer over misgelopen pensioencompensatie: ‘Dat gaat net als bij de toeslagenaffaire jaren duren’
Op zoek naar een oplossing voor misgelopen pensioencompensatie
MAX Ombudsman Rogier de Haan maakt zich sterk voor deze groep gedupeerden die pensioencompensatie is misgelopen. Hij ondersteunt daarom een petitie die aan de Tweede Kamer is aangeboden.
Sociaal regisseur Tycho Verheul is deze petitie gestart en heeft inmiddels zo’n 10.000 handtekeningen verzameld. Hij vertelt: “Ik loop zelf naar schatting zo’n 30.000 euro mis. Dat voelt ongelofelijk schofterig en onrechtvaardig. Via de petitie vragen wij de minister om een oplossing.”
Hier gaat het om bij misgelopen pensioencompensatie
Even ter opfrissing van het geheugen een korte uitleg van het probleem. Het gaat om mensen (vaak veertigers) die van baan zijn gewisseld en bij een ander pensioenfonds terecht zijn gekomen, waardoor ze straks pensioen tekortkomen. De vraag is wie dat pensioengat gaat dichten.
‘Er is echt nog wat geld over, wat nog niet is uitgedeeld’
Pensioenrechtadvocaat Theo Gommer zegt in Meldpunt Actueel (11 september 2026) over de misgelopen pensioencompensatie: “Het ligt nu bij de regeringscommissaris Fieke van der Lecq. Dat is een hele slimme dame. Maar die heeft ook geen oplossing. Natuurlijk is er wel een oplossing: alle fondsen hebben nog een solidariteitsbuffer. Dus daar kun je naar kijken. Er is echt nog wat geld over, wat nog niet is uitgedeeld.”
Vergelijking met toeslagenaffaire
“Maar inderdaad, het gaat om 80.000 á 90.000 mensen. Meer dan de helft van alle werknemers zitten al in het nieuwe systeem. Om dat allemaal nog weer te gaan achterhalen. Mensen hebben misschien dubbele compensatie gekregen. Dan moet je dat weer gaan terugvorderen. Dat zal echt nog wel een gigantische klus worden, om dat allemaal uit te gaan zoeken. Dat gaat net als bij de toeslagenaffaire – ik geef het op een briefje – jaren duren voordat dat uitgekristalliseerd is.”
Daar noemt Gommer nogal wat, de toeslagenaffaire. Waarom vergelijkt hij het probleem van de misgelopen pensioencompensatie daarmee? “Nou ja, omdat hier dus ook gewoon iemand 2 keer een toeslag of 2 keer een compensatie heeft gekregen. Die is al met pensioen gegaan, dus die krijgt al een paar jaar een te hoog pensioen. En dan moet je dat gaan terugvorderen. Ja, die zal zeggen dat het geld op is.”
“En nogmaals: het is geen weeffout. Er is een verkeerde afslag genomen. Dus ja, het zal een hele klus worden om dat te gaan rechtzetten.”
Wilt u de hele uitzending (terug)kijken? Dat kan hier.
Foto: MAX
Onderwerpen:
Geef een reactie
U moet inloggen om een reactie te kunnen plaatsen.

Geachte heer/mevrouw,
Naar aanleiding van de actuele berichtgeving en de petitie rondom de oneerlijke pensioenovergang, wil ik graag mijn persoonlijke situatie onder uw aandacht brengen. Mijn casus illustreert precies de ‘weeffout’ in het nieuwe pensioenstelsel waarover op 10 september aanstaande in de Tweede Kamer wordt gedebatteerd.
Mijn situatie is als volgt:Dienstverband: Ik heb maar liefst 41 jaar onafgebroken gewerkt in de metaalsector en heb in al die jaren netjes mijn pensioen opgebouwd via PME.Ontslag: In mei van dit jaar (2026) ben ik helaas buiten mijn schuld om ontslagen uit bedrijfseconomische reden (ophouden te bestaan)bij mijn SMF-TOOLS (onderdeel Nedschroef). Ik ben momenteel 64 jaar oud en bouw nu geen pensioen meer op.
De pensioenkuil: Omdat PME per 1 januari 2027 overstapt op het nieuwe stelsel, loop ik de cruciale compensatieregeling volledig mis. De huidige regels eisen namelijk dat je op de peildatum (31 december 2026 en 1 januari 2027) nog actief pensioen opbouwt.Ik heb hierover al contact gehad met PME om te informeren naar de optie voor vrijwillige voortzetting. Dit blijkt voor mij financieel echter totaal onhaalbaar en nadelig te zijn. Omdat ik dan zowel het werknemers- als het volledige werkgeversdeel van de pensioenpremie zelf moet ophoesten, zou ik duizenden euro’s netto moeten betalen om een compensatie te redden waar ik na 41 jaar trouwe dienst moreel al lang recht op heb.
Het voelt ontzettend onrechtvaardig dat een onvrijwillig ontslag in het zicht van de haven (vlak voor de pensioendatum en de stelseltransitie) ertoe leidt dat ik tussen wal en schip val en tienduizenden euro’s aan compensatie misloop.
Ik hoop dat u mijn casus kunt gebruiken in uw dossier richting de politiek en de pensioensector om aan te tonen waarom een centraal vangnet voor inactieven wegens ontslag keihard nodig is. Mocht u extra informatie of documenten nodig hebben, dan hoor ik dat uiteraard graag.Met vriendelijke groet,