Elles de Bruin: ‘Doorbehandelen tot het allerlaatste gaatje?’
Meldingen over te lang doorbehandelen
Bij het programma Meldpunt Actueel krijgen we vaak meldingen van en over mensen die in hun laatste levensfase zitten. Sommigen willen euthanasie, maar krijgen het niet omdat ze niet aan ‘de eisen’ voldoen. Anderen melden zich omdat hun moeder, vader of partner onnodig lang moest lijden. Maar steeds vaker krijgen we ook meldingen dat er te lang wordt ‘doorbehandeld’.
Zinvol vanuit medisch oogpunt?
Mensen die al langer ziek zijn, met kanker bijvoorbeeld, krijgen te maken met artsen die nog net even langer willen doorgaan met een chemokuur dan nodig. De patiënt zelf heeft het dan eigenlijk al opgegeven, terwijl de arts vindt dat er nog best een nieuwe kuur tegenaan gegooid kan worden. Soms is het andersom: dat de familie of de patiënt de arts onder druk zet om nog verder door te gaan met de behandeling, terwijl dit uit medisch oogpunt geen zin meer heeft.
Zit er een grens aan doorbehandelen?
Het zijn moeilijke vraagstukken in een levensfase die sowieso al tot de meest ingewikkelde van het leven behoren. Ik merk dat ik hier moeite mee heb, maar weet ook dat je het pas écht kunt beoordelen als je het zelf ervaart of van dichtbij meemaakt. Wat vindt u? Moeten we altijd maar tot het allerlaatste gaatje gaan of zit er een grens aan (door)behandelen?
Op vrijdag 1 oktober 2026 besteedt Meldpunt Actueel om 19.50 uur op NPO 2 aandacht aan dit thema.