Registeren Inloggen

Rogier de Haan gaat in hoger beroep na verloren procedure tegen PTT-fondsen: ‘Zonder strijd geen overwinning’

MAX Ombudsman Rogier de Haan bericht over de voortgang van de rechtszaak, die hij heeft aangespannen namens oud-PTT'ers tegen hun pensioenfondsen. De kantonrechter heeft hem helaas in het ongelijk gesteld. Maar hij gaat strijdvaardig in hoger beroep. "Zonder strijd geen overwinning."

Na privatisering al opgebouwde pensioenaanvulling verdwenen

Eerst de aanleiding van de rechtszaak. Al een paar jaar zijn we bezig met de pensioenen van oud-PTT’ers. Van oudsher waren PTT-werknemers ambtenaren die hun pensioen opbouwden bij ABP. Toen de PTT privatiseerde, gingen alle al opgebouwde pensioenen over naar een nieuw PTT-pensioenfonds. Na nog weer wat afsplitsingen zitten die aloude PTT-pensioenen vooral bij de fondsen van KPN en PostNL.

De PTT-privatisering vond plaats in 1989. Dat betekent dat de meeste oud-PTT’ers inmiddels van hun pensioen genieten. En dat zijn er veel: ten tijde van de privatisering werkten er een kleine honderdduizend mensen bij de PTT. Een paar jaar geleden ontdekten we iets wat bijna geen enkele oud PTT’er wist: de bij ABP al opgebouwde pensioenaanvulling voor tweeverdieners was na de privatisering verdwenen.

Deel van vaste pensioen van alle vrouwelijke PTT’ers afgeroomd

En na heel veel gepuzzel ontdekten we nóg iets: van alle vrouwelijke PTT’ers was in de jaren na de privatisering een deel van hun vaste pensioen afgeroomd. Het gevolg was dat zij in de jaren na de privatisering hard bleven doorwerken, maar vrijwel geen extra pensioen opbouwden. Terwijl hun mannelijke collega’s hun pensioen wél normaal zagen stijgen.

Geen enkele PTT’er wist dat dit was gebeurd, doordat deze puzzel alleen te leggen was door tientallen pensioendossiers naast elkaar te leggen en te combineren met diepgaande kennis over het pensioen- en AOW-systeem van 40 jaar geleden.

Geen excuus

Al puzzelend vielen we kortom van de ene verbazing in de andere verontwaardiging. Vele gesprekken met de pensioenfondsen leverden niets op. Zelfs geen excuus. In tegendeel: op onze vraag waarom ze niet uit zichzelf hadden verteld hoe er met de pensioenen van vrouwelijke PTT’ers was omgegaan, kwam als antwoord dat we daar niet naar hadden gevraagd.

En volgens de fondsen was er niets gebeurd wat niet mag. Sterker nog, er was alleen maar gedaan wat er destijds was afgesproken. Bovendien: klagen had direct na de privatisering gemoeten; daarvoor was het nu echt te laat.

Juridische wedstrijd over pensioenen van oud-PTT’ers

Dit alles leidde ertoe dat we de zeldzame stap namen om naar de rechter te stappen. Om het deksel te lichten van wat er destijds met de pensioenen van al die oud-PTT’ers is gebeurd. En om de rechter ervan te overtuigen dat zij alsnog het pensioen verdienen waarvoor zij hebben gewerkt. We wisten dat we deze juridische wedstrijd met een achterstand zouden beginnen.

Het is heel lastig om iets wat al tientallen jaren staande praktijk is, omver te duwen. En helaas: de kantonrechter stelde ons niet in het gelijk. Naar het oordeel van de rechter is er in beide betwiste situaties, die van de pensioenaanvulling én die van de afgeroomde pensioenen van vrouwen, wel sprake van gelijkwaardigheid. De ongelijkheid van vrouwen, de aanleiding voor de procedure, acht de rechter onbewezen.

Wel maakte de rechter gehakt van het standpunt van de fondsen dat klagen nu te laat is. Want de informatie die het PTT-fonds gaf, was destijds zo onduidelijk, dat niemand had kunnen vermoeden wat er met hun pensioenen gebeurde. Al met al staan we nu met 2-1 achter. Maar we gaan nog steeds voor de winst. We gaan in hoger beroep. Zonder strijd geen overwinning.

(Foto: Beeld & Geluid)

MAX Ombudsman start rechtszaak tegen pensioenfondsen KPN en PostNL

 

Onderwerpen:

Geef een reactie

Reactie

  1. Geweldig dat Rogier de Haan zich in deze zaak vastbijt. Al eerder heeft hij er met succes voor gezorgd dat veel gepensioneerden met een ABP-pensioen een aanvulling kregen i.v.m. samenvallende diensttijd.
    Als leek is het niet te controleren of jou pensioenberekening en -uitkering correct zijn.
    Gelukkig is Omroep Max, in de persoon van Rogier de Haan, er om de belangen van de gepensioneerden te behartigen. Bedankt Rogier!