Registeren Inloggen

Gerrie Dijkhuijsen (79) over huidkanker door zonnen: ‘Bruin zijn, dat ben je maar even. Na 3, 4 weken is dat weg. Maar dit houd je je hele leven.’

Huidkanker is de meest voorkomende en snelst groeiende vorm van kanker in Nederland. Jaarlijks krijgen ruim 80.000 mensen de diagnose en overlijden ongeveer 1.000 mensen aan de ziekte, vooral aan de agressieve vorm melanoom. Nu krijgt 1 op de 5 Nederlanders huidkanker. Als de stijging doorzet, wordt dat 1 op de 4. Buitenwerkers hebben zelfs 3 keer zoveel kans op huidkanker. Gerrie Dijkhuijsen (79) waarschuwt jongeren voor de gevaren van zonnen.

Diagnoses van huidkanker veelal vanaf 60 jaar

De meeste diagnoses van huidkanker worden gesteld bij mensen vanaf 60 jaar. Vooral onder 75- en 80-plussers neemt het aantal gevallen sterk toe. Maar ook onder 50-plussers is het steeds vaker raak. En dan te bedenken dat de ziekte in 9 op de 10 gevallen te voorkomen is.

Steeds opnieuw verdachte plekken

Meldpunt Actueel volgt Danielle Doré (50) en Gerrie Dijkhuijsen (79) tijdens hun bezoek aan Antoni van Leeuwenhoek en het Erasmus MC. Zij hebben huidkanker gekregen na jarenlang zonnen en staan onder behandeling van een dermatoloog. Regelmatige controles zijn noodzakelijk, omdat er telkens nieuwe verdachte plekken kunnen ontstaan die moeten worden weggesneden. Bij Gerrie zijn zelfs haar vingers getroffen: 2 vingers zijn inmiddels geamputeerd en ze is bang dat het daar niet bij blijft.

Dijkhuijsen vertelt over haar nare ervaringen: “Als ik dit had geweten, dan was ik er echt wel uit gebleven hoor. Iedereen die moest bruin zijn in een zomerjurkje. Als je wit was zeiden ze: ‘Wat zie jij wit. Ben je niet gezond ofzo?’ En dan moest je onder de hoogtezon. Van de huisdokter…” Gekscherend voegt ze daaraantoe: “Dat waren nog eens tijden.” Het is duidelijk dat ze dat niet meent, maar het tegenovergestelde bedoelt

“Ik was een jaar of 35 toen ik er voor het eerst achterkwam dat er iets niet goed was met die huid. En ik vermoedde al wel dat het zonneschade was. Toen is er inderdaad op mijn neus een basaalcelcarcinoom gevonden. Die is toen weggehaald. En vanaf dat moment de ene na de andere.”

Waarschuwing aan de jeugd

Op TikTok is er net een trend gaande die ouderwets bakken in de zon aanprijst. Daarom waarschuwt Dijkhuijsen: “Dus daarom wil ik echt gewoon tegen jonge mensen zeggen dat bruin zijn, dat ben je maar even. Na 3, 4 weken is dat weg. Maar dit houd je je hele leven. Dat is het niet waard.”

Wilt u de hele uitzending (terug)kijken? Dat kan hier.

Foto: MAX

Huidkanker is in 9 op de 10 gevallen te voorkomen: ‘Geniet, maar verbrand niet’

Geef een reactie